W poniedziałek jedna osoba zmarła z wychłodzenia a dwie zatruły się czadem
"Wczoraj zmarły 3 osoby – jedna z wychłodzenia, dwie zatruły się czadem" - napisało we wtorek na platformie X RCB. Od 1 października Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej odnotowała 16 zgonów w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Natomiast od 1 listopada Komenda Główna Policji odnotowała 12 zgonów w wyniku wychłodzenia organizmu.
RCB przypomina o zimowych zagrożeniach. "Aby uniknąć zagrożenia stosujmy zasady bezpieczeństwa i nie bądźmy obojętni na drugiego człowieka. Reagujmy – telefon pod 112 może uratować komuś życie" - napisało RCB w mediach społecznościowych.
By uniknąć zatrucia czadem należy przede wszystkim zainstalować czujnik tego gazu, a także wietrzyć pomieszczenia, w których są termy i piece gazowe. "Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych, sprawdź szczelność przewodów kominowych, sprawdzaj wentylację - zwłaszcza łazienek" - zaleca RCB. Podaje też objawy zatrucia czadem: zaburzenia koncentracji, zawroty i ból głowy, osłabienie, wymioty, drgawki, zwolniony oddech i zaburzenia tętna.
"W każdym przypadku natychmiast zadzwoń po pomoc lekarską na numer 112" - radzi RCB.
Przypomina też o zagrożeniach zimowych. Zaleca, by odśnieżać dach i chodnik przed domem, a także zawsze zabierać w podróż samochodem, kable rozruchowe. W domu należy również usunąć sople z dachu, nie zasłaniać kratek wentylacyjnych i korzystać bezpiecznie z urządzeń grzewczych. W podróży samochodem trzeba zatankować samochód, jeździć na oponach zimowych, naładować telefon i zabrać ze sobą ładowarkę.
By nie doprowadzić do wychłodzenia lub odmrożenia należy ubierać się stosownie do pogody, nie rozgrzewać się alkoholem, reagować na potrzebujących pomocy. Należy także zadbać o zwierzęta.(PAP)
autorka: Marta Stańczyk
mas/ apiech/