W 2024 r. policja wszczęła 17,5 tys. postępowań w sprawie przestępstw gospodarczych
„Rok 2024 dla policjantów zwalczających przestępczość gospodarczą był bardzo pracowity. Dzięki ich zaangażowaniu wykryto tysiące przestępstw gospodarczych i zakończono wiele skomplikowanych, wielowątkowych spraw” – zaznaczyła komenda wojewódzka w Katowicach, przedstawiając dane za ubiegły rok.
Wynika z nich, że w minionych 12 miesiącach śląscy funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępstw gospodarczych wszczęli w sumie 17,5 tys. postępowań, ujawniając prawie 40 tys. przestępstw.
„Z tak dużą liczbą przeprowadzonych postępowań śląscy policjanci mogą pochwalić się jednocześnie jednym z największych wskaźników wykrycia – 75,5 proc.” – dodali mundurowi.
Wśród ubiegłorocznych dokonań wymienili m.in. rozbicie mafii śmieciowej, ujęcie sprawców tzw. oszustw nigeryjskich czy likwidację nielegalnej rozlewni perfum.
Jak wynika z policyjnych statystyk, mimo spadku ogólnej liczby przestępstw przestępstwa gospodarcze, do których dochodzi w Śląskiem, stanowią ponad 16 proc. ogółu takich przestępstw wykrytych w kraju, czyli prawie co szóste wykryte przestępstwo ujawniono w woj. śląskim.
„Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą uzyskują najlepsze w kraju wyniki w zakresie zwalczania przestępstw gospodarczych, takich jak przestępczość podatkowa, akcyzowa czy na szkodę Unii Europejskiej. W tej grupie spośród prawie 8300 przestępstw w kraju blisko 3850 to przestępstwa popełnione na terenie Śląska” – przekazali policjanci.
Przypomnieli, że śledztwa w takich sprawach trwają miesiące, a nieraz lata i wymagają ogromnego zaangażowania i wiedzy.
W ocenie policji jednym z największych wyzwań pozostają oszustwa internetowe. Każdego dnia dziesiątki osób padają ofiarą cyberprzestępców, którzy stosują coraz bardziej zaawansowane metody manipulacji. W całym roku policjanci z garnizonu śląskiego wszczęli prawie 10 tys. takich postępowań (w całym kraju było ich blisko 72 tys.).
„Pomimo sukcesów, jakie w zwalczaniu tego rodzaju przestępstw odnotowali śląscy policjanci (...), należy stwierdzić, że walka z tego rodzaju przestępczością jest szczególnie skomplikowana, biorąc pod uwagę specyfikę sieci internet, jak również fakt, że część grup działa spoza granic Polski” – przypomnieli mundurowi.
Kolejny raz zaapelowali o ostrożność i rozwagę w kontaktach internetowych i przestrzegli przed zbyt atrakcyjnymi ofertami finansowymi i fałszywymi wiadomościami, np. od rzekomych banków.
Wśród zakończonych w ostatnich miesiącach spraw śląska policja wymienia m.in. zatrzymanie członków grupy przestępczej zajmującej się tzw. oszustwami nigeryjskimi. Przestępcy nawiązywali przez internet kontakt z ofiarami, a wykorzystując różne metody socjotechniki, zdobywali ich zaufanie i wyłudzali od nich duże sumy pieniędzy, które miały być przeznaczone na rzekomą pomoc im samym lub członkom ich rodzin. W ten sposób zatrzymani członkowie grupy oszukali swoje ofiary na przynajmniej 25 mln zł.
Policjanci z komendy wojewódzkiej w Katowicach rozpracowali też grupę kradnącą towary trafiające do utylizacji w jednej ze spalarni śmieci w Śląskiem, m.in. perfumy i poduszki powietrzne. Wycofane produkty za sprawą nieuczciwych pracowników ponownie trafiały na rynek. Wraz z mundurowymi z Pszczyny policjanci z komendy wojewódzkiej w Katowicach zatrzymali cztery osoby podejrzane o bezprawne nanoszenie zastrzeżonych znaków towarowych na perfumy. Zabezpieczyli towar, którego szacunkowa wartość wynosi 5 mln zł. (PAP)
kon/ joz/