reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
27 maj 2025

Opera o Warszawie, "Romeo i Julia" i balet "Łowca androidów" - premiery Teatru Wielkiego - Opery Narodowej

zdjęcie: Opera o Warszawie,
fot. PAP
Mamy przed sobą 288 wydarzeń, cztery premiery operowe, trzy baletowe - powiedział we wtorek podczas konferencji zapowiadającej sezon 2025/26 Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie. Wśród nich opera o Warszawie, "Romeo i Julia" oraz balet "Łowca androidów".
REKLAMA

Na konferencji prasowej kończący swoją kadencję na stanowisku dyrektora TW-ON Waldemar Dąbrowski podkreślił, że sezon 2025/26 będzie realizowany przez nowego dyrektora - Borisa Kudličkę, który przejmie stery 1 września.

Dąbrowski przypomniał, że Teatr Wielki świętuje podwójny jubileusz - 200 lat temu położono kamień węgielny pod jego budowę, a 60 lat temu otwarto gmach Teatru Wielkiego po jego odbudowie ze zniszczeń wojennych. "To wszystko, co się działo z Teatrem Wielkim, miało w sobie koncentrację losów i emocji państwa i narodu. To wszystko zaczęło się przecież w czasach ograniczonej suwerenności Królestwa Polskiego, dziecka kongresu wiedeńskiego, kiedy Polska w warunkach rozbiorowych uzyskała pewną suwerenność" - podkreślił dyrektor TW-ON.

"Podjęto decyzję o zbudowaniu nowego obiektu na placu wtedy zwanym Marywilskim, dzisiaj Teatralnym. Budowę rozpoczęto w 1825 r. (...) Inicjatywa wywoływała entuzjazm narodowy" - powiedział Dąbrowski, dodając, że "19 listopada 1833 r. +Cyrulik sewilski+ otworzył tę wspaniałą kartę w historii kultury polskiej, europejskiej i światowej, która do dzisiaj znaczy bardzo wiele".

Przypomniał także, że konkurs na odbudowę Teatru Wielkiego po wojnie został rozpisany bezpośrednio po zakończeniu działań wojennych, ale zwycięski projekt nie mógł być od razu zrealizowany z powodu budowy Pałacu Kultury i Nauki. "Dopiero w 1956 r., kiedy Pałac został zakończony, uwolniły się środki, energie i moce, które pozwoliły na rzeczywiste rozpoczęcie odbudowy Teatru Wielkiego. I tym wszystkim zarządzał wspaniale Arnold Szyfman, człowiek mający swoje osobne miejsce w historii polskiego teatru" - powiedział Dąbrowski.

Teatr Wielki otwarto ponownie 19 listopada 1965 r.

Dyrektor artystyczny TW-ON Mariusz Treliński zapowiedział premiery czterech oper w nowym sezonie. "Opera, sztuka, teatr są miejscem rozmowy i spotkania" - mówił. "W tym roku, gdy mowa jest o fundamentach, o tym, jak ten teatr się narodził - cudownym zdarzeniem jest to, że mamy operę o Warszawie - +Najlepsze miasto świata+" - podkreślił.

"Na początku było słowo, jak zawsze - wspaniała książka Grzegorza Piątka, która odniosła wielki sukces. Potem Beniamin Bukowski, librecista, napisał ciekawe lingwistyczne libretto, które używa żargonu ulicy i architekta. Jednocześnie ten język jest poddany wibracji muzycznej" - powiedział.

Cezary Duchnowski skomponował do opery muzykę, która oprócz wymiaru klasycznego, symfonicznego, ma w sobie również elektronikę. Premierę "Najlepszego miasta świata" zaplanowano na 19 września 2025. Reżyseruje Barbara Wrzesińska, a orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi Bassem Akiki.

Premierę opery "Kobieta bez cienia" Richarda Straussa z librettem Hugo von Hofmannsthala w reż. Mariusza Trelińskiego zaplanowano na 15 lutego 2026 r. Spektakl, który dyrygować będzie Bassem Akiki, jest produkcją Opera de Lyon.

Dyrektor artystyczny TW-ON zaznaczył, że Marek Weiss realizacją opery "Falstaff" Giuseppe Verdiego zakończy karierę reżyserską. Będzie to opera w trzech aktach z librettem Arriga Boito wg "Wesołych kumoszek z Windsoru" i "Henryka IV". Premierę przedstawienia, które dyrygować będzie Patrick Fournillier, zaplanowano na 17 kwietnia 2026 r.

Premierę opery Charles'a Gounoda "Romeo i Julia" z librettem Jules'a Barbiera i Michela Carré wg tragedii Williama Szekspira zaplanowano na 13 czerwca 2026 r. Reżyserką przedstawienia ze scenografią Barbary Hanickiej jest Barbara Wysocka, a dyryguje Robert Houssart. Spektakl jest produkcją Semperoper Dresden.

Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor zapowiedział trzy premiery baletowe w sezonie 2025/26. "Zaczynamy w listopadzie premierą +Symfonia tańca+ - jest to połączenie muzyki i ruchu" - zaznaczył. Na wieczór baletowy "Symfonia tańca" składać się będą: VII Symfonia Beethovena w choreografii Toera van Schayka, choreografia pt. "Ssss..." Edwarda Cluga do nokturnów Chopina i Symfonia CX-dur Bizeta w choreografii George'a Balanchine'a. Premierę zaplanowano na 13 listopada.

Kolejną premierą będzie balet w dwóch aktach "Łowca androidów" do muzyki Przemysława Zycha z librettem i w choreografii Roberta Bondary wg powieści "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?" Philipa K. Dicka. Premierę przedstawienia zaplanowano na 10 maja.

Trzecią premierą baletową w nowym sezonie będą "Urojenia" do muzyki Karola Szymanowskiego, Dobrinki Tabakovej i Caroline Shaw w choreografii Izadory Weiss. Premierę na Scenie Kameralnej zaplanowano na 11 czerwca 2026 r.

Zapowiedziano, że latem Ukrainian Freedom Orchestra pod batutą Keri-Lynn Wilson wyruszy w kolejne tournée. W sierpniu orkiestra zadebiutuje na Litwie i Łotwie oraz w Rumunii. Ponownie wystąpi też w Lucernie, Amsterdamie, Warszawie i Londynie.

W nowym sezonie na scenę TW-ON wrócą m.in.: "Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Halka” Stanisława Moniuszki, "Madame Butterfly" Giacoma Pucciniego, opery "Nabucco", "Simon Boccanegra" i "Traviatta" Giuseppe Verdiego oraz balet "Peer Gynt" w choreografii Edwarda Cluga.

Waldemar Dąbrowski podkreślił, że po 15 latach na scenę TW-ON powróci również opera Mieczysława Wajnberga pt. "Pasażerka" w inscenizacji Davida Pountneya.

Zapowiedziano, że w 12. Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki udział weźmie 77 śpiewaczek i śpiewaków. Zaplanowano równie liczne wystawy w Galerii Opera oraz w Muzeum Teatralnym, cykl wydarzeń edukacyjnych, projektów specjalnych. Odbędą się również Dni Otwarte Teatru, a w przygotowaniu jest Koncert Jubileuszowy.

Boris Kudlička, który 26 maja został powołany przez Hannę Wróblewską na stanowisko dyrektora Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i swoją pięcioletnią kadencję rozpocznie 1 września, zapowiedział, że swoje plany artystyczne i organizacyjne przedstawi podczas konferencji prasowej we wrześniu.

Grzegorz Janikowski (PAP)

gj/ miś/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Pleszew
15.6°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 20:57
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Pleszewie

kiedy
2025-10-04 18:00
miejsce
Hala widowiskowo-sportowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-11-30 17:00
miejsce
Hala widowiskowo-sportowa,...
wstęp biletowany